#брюдершафт

#брюдершафт

Виставки в публічному просторі, відео-арт та інсталяція продуктів харчування – цієї осені святкування 30-річчя Німецької єдності заплановано не лише у виступах, а й в амбіційному арт-проєкті, координатором і куратором якого є київська галерея The Naked Room. Ініційована Посольством Німеччини в Україні програма має на меті стимулювати думки щодо важливих питань історії та сучасного життя, таких як свобода, солідарність, конфлікти та примирення. Виставки та заходи у Києві, Харкові та Дніпрі супроводжуватимуться трансляціями розмов експертів за участю, зокрема, Софії Андрухович. Проєкт стартує в інтернеті 29 вересня – просто стежте за #брюдершафт!

Німецьке слово «брюдершафт» відоме у світі, в першу чергу, своєю застільною конотацією — ми п’ємо «на брудершафт» з наміром стати ближчими друзями. Художник Вова Воротньов запропонував його як назву для мистецького проєкту. Це слово проблематизує символічний та політичний спадок акту Возз’єднання Німеччини, якому сьогодні виповнюється 30 років. У рамках мистецького проєкту ми повертаємо цьому слову його правильну транскрипцію («брю» замість «бру») та пропонуємо українським художницям і художникам поміркувати над поняттям єдності в різних вимірах: політичному та історичному, суспільному та культурному, інтимному та поетичному. Про значення єдності для країн(и) і глобальної спільноти — але також для окремої людини та її особистого світогляду.

Для України ці теми є особливо релевантними. Досвід шести років війни на сході, окупації державних територій та ув’язнення громадян не передбачає простих відповідей на питання про ідентичність, можливі сценарії об’єднання та його наслідки, а також про спільну ідею для майбутнього країни. Та чи є вони вирішеними остаточно в самій Німеччини через 30 років після ключового дня її новітньої історії? Й чи не виникли за цей час нові, чи не більш складні й неоднозначні питання, які спонукають шукати відповідей за межами власного історичного досвіду? 

Дискусії

Об’єднання Німеччини 30 років тому — це не просто пам’ятна дата чи привід для святкування. Це поштовх до рефлексії складних проблем: взаємин у роз’єднаних суспільствах, можливості виходу з тоталітарної настанови до демократії, природи ностальгійних спогадів. Тому платформа культури пам’яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво в межах проєкту #брюдершафт запускає дискусійну програму. До участі запрошено українських і європейських інтелектуалів, готових дивитися на досвід об’єднаного німецького суспільства та міркувати про об’єднання України, яке поки що залишається в просторі мрії.

Онлайн-трансляції відбудуться 20–21 жовтня на сторінці Facebook: Минуле / Майбутнє / Мистецтво

Поділитися: